SPOR GENEL MÜDÜRÜ MEHMET BAYKAN

1964 yılında Konya’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezunu oldu.

Öğrencilik yıllarında gençlik hareketleri içinde aktif olarak yer aldı.1988 yılında Konya Taşkentspor Kulübü yönetiminde görev aldı. Konya Futbol İl Temsilciliği ve Konyaspor Kulübü Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendikten sonra 1998-2011 yılları arasında 13 yıl aralıksız Konya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanlığı, 2 yıl süreyle Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Spor Danışmanlığı görevlerinde bulundu. 2001 yılında Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcılığı görevine seçilip 2009-2012 yılları arasında Genel Başkanlık yaptı,  2007’de Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından “Sportif Fair Play Kariyer Dalı ŞerefDiploması” ile ödüllendirildi.

 Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulunda çeşitli dönemlerde görevler üstlenen Baykan, 2004-2015 yılları arasında sırasıyla Levent Bıçakçı, Hasan Doğan, Mahmut Özgener, Mehmet Ali Aydınlar ve Yıldırım Demirören yönetimlerinde Amatör ve Profesyonel Kurul Başkanlıklarının yanı sıra Başkan Vekilliği görevlerini yürüttü. 1 Haziran 2019 tarihinden beri Nihat Özdemir yönetiminde Başkan Vekili olarak görevine devam etmektedir.

 Bisiklet, Tekvando ve Halter Federasyonlarının genel kurullarında Divan Başkanlıkları görevlerinde bulunmasının yanı sıra bir süre Türkiye Bisiklet Federasyonu yönetimini kayyum olarak üstlenen Baykan, Tekvando Federasyonu ve İzcilik Federasyonu yönetim kurulu üyeliği, 1999 ve 2009’da düzenlenen Türk Spor Şuralarında Şura Üyeliği, 2009 Şurasında Divan Başkan Yardımcılığı yaptı. Genel Müdürlük görevine atanmadan önceki dönemlerde “Spor Federasyonlarının Özerkleşmesi ve Spor Kulüpleri Kanunu” çalışmalarına Bakanlık ve Genel Müdürlük bazında katkılarda bulundu. Türkiye Gençlik STK’ları Platformu (TGSP) danışma kurulu üyeliği yaptı.

 2012 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde kurulan “Sportif Değerlendirme ve Geliştirme Kurulu Başkanlığı” görevine atandı. Londra 2012 Yaz Olimpiyat Oyunları, Rio De Janeiro 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları, Sochi 2014 Kış Olimpiyat Oyunları, PyeongChang 2018 Kış Olimpiyat Oyunları ve ülkemizin en fazla madalya sayısına ulaştığı 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları başta olmak üzere Mersin’de gerçekleştirilen 17. Akdeniz Oyunları, 2017 Samsun 23. Yaz Deafolimpik Oyunları ve Erzurum’da yapılan 2017 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivalinde Kafile Başkanı olarak görev aldı. Baykan, geleceğin olimpiyat şampiyonlarını yetiştirmek için başlatılan son yıllarda ki sonuç odaklı en önemli proje olan Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri (TOHM)’nin kurucusudur. Sporcularımızın bilimsel yöntemlerle performans ölçümlerine yönelik başlatılan çalışmalarda öncü rol üstlendi. TMOK ve TMPK yürütme kurulu üyesidir.

 TFF’deki görevleri sırasında futbolun ülke geneline yaygınlaşması adına Bölgesel Amatör Lig(BAL LİGİ)’in kurulmasını sağladı. Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun ve Yönetmelik çalışmalarının yanı sıra başta e-bilet olmak üzere saha çalışmalarında öncü olarak yer aldı.

 9 Eylül 2011 tarihinde Spor Genel Müdürlüğüne atanmadan önce uzun yıllar özel sektörde faaliyet gösteren aile şirketinde yöneticilik yapan Mehmet Baykan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçildikten sonra Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü görevinin yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminden sonra oluşturulan Yatırım İşletmeler Genel Müdürlüğü ve Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüklerinin Genel Müdür Vekili olarak kuruculuğunu üstlenmiştir. Kamu hizmet sürelerinden kaynaklanan teknik nedenlerden dolayı 22.05.2020 tarihine kadar vekâleten yürüttüğü Genel Müdürlük görevine bu tarihte yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile asaleten atanmıştır.

Avukat olup Evli ve 2 çocuk babasıdır. Yayımlanmış kısa hikayeleri ve şiirleri bulunmaktadır.