BIATHLON

Biathlon, kros kayağı ve tüfek atışını içeren bir kış sporudur. Biatlet olarak bilinen katılımcılar, tüfeklerini kullanarak bir hedefe ateş etmek için ara sıra molalar vererek uzun mesafelerde kayak yapıyorlar. Bir biatlocunun hedefi kaçırdığı durumda, 150 metrelik bir ceza döngüsü etrafında kayıyorlar. Biathlet’ler tek tek veya bir röle takımı olarak yarışabilir. Biatlon röle takımı, her biri erkekler için 7, 5 km ve kadın kategorisi için 6 km kayak yapan dört sporcudan oluşmaktadır. Tüm biatletler genelde aynı zamanda başlangıç ​​şeridinden yarışa başlar, kazanan bitiş çizgisini geçen ilk kişi olur.

Biatlon’un Tarihçesi ve Kökeni

Biatlon menşeini Norveç’ten izler. Norveçliler bu sporu eskiden askeri eğitimin bir parçası olarak uyguladılar. Norveç askeri eğitimindeki biatlon yarışmaları dört kategoride sınıflandırıldı; yüksek hızda kayak yaparken hedef kitleye nişan almak ve atış yapmak, büyük ağaçlarla kaplı bir tepeden aşağıya doğru yarışmak, tüfek ve diğer askeri teçhizatı taşırken düz arazide yarışmak ve dik bir barikatla kaplı tepeden aşağı inmek. İç güvenliği artırmak için Trysil Rifle ve Ski Club kuruldu.

Biathletes ilk kez 1924’te Kış Olimpiyat Oyunları’nda yarışmıştı. 1928, 1936 ve 1948 yıllarında daha fazla biatlon gösterisine devam edildi. sporu yönetmek için belirlenen kurallar. 1958’de, ilk Uluslararası Biatlon şampiyonası Avusturya’da gerçekleşti. 1960 yılında, biatlon sonunda Kış Olimpiyat sporu olarak kabul edildi. 1992’ye kadar kadınların oyuna katılmasına izin verilmedi.

Biatlon Olayları

Biatlon beş saha olayından oluşur: bireysel, sprint, takip, röle ve toplu tamamlama. Bireysel olay beşin en büyüğüdür. Bu biatlon etkinliğinde erkekler 20 km, kadınlar ise 15 km kayak yapıyor. Mesafe, her biri dört atış hedefi olan beş tur olarak bölünmüştür. Hedef kaçırılırsa, biatçıya bir dakikalık ceza verilir. Sprint etkinliği erkekler için yaklaşık 10km ve kadınlar için 7.5km. Yarış üç turda ayrılmıştır. Biatletin ayakta durma pozisyonunda ilk hedefi vurması ve sonra eğilimli duruşta ikinci hedefi vurması gerekiyor. Hedefe ulaşılmazsa, bisikletçi ceza olarak 150m’lik bir kayışı patlatacak.

Sadece sprint etkinliğinde başarılı olanlar takip etkinliğine katılmaya hak kazanırlar. Sprint yarışmasındaki ilk 60 kişi otomatik olarak takip etmeye hak kazanıyor. Etkinlik, dört çekim aşaması ile 5 tur olarak ikiye ayrıldı. Hedef kaçırılırsa 150m ceza verilir. Bir röle ekibi dört biatletten oluşur. Her erkek takım üyesi iki atış fırsatı ile 7, 5 km kayak yaparken, dişi kayak her biri iki atış fırsatı ile 6 km kayıyor ve batonu bir sonraki yarışçıya geçiriyor. Kitlesel bir yarışmaya katılmak için, bir bisikletçi diğer dört olaydan en iyi otuz pozisyonda bitirmiş olmalı. Kitlesel bir yarışmada, erkekler 15 km kayak yaparken, kadınlar 12, 6 km kayak yapmakta, 5 turda ve dört atış atışını gerçekleştirmektedir.