KIZAK

Keskin dönüşlü buz pistte ağır bir kızak ile 150 km/s hızla gitmek size eğlenceli geliyor ise kızak yarışı sizin sporunuz olabilir. Kızak yarışı keskin mühendisliğin hız, manevra kabiliyeti ve yetenek ile birleşiminden ortaya çıkmaktadır. Diğer kış sporlarına göre kızak yarışının antrenman yapılabilecek alanları çok kısıtlıdır bu yüzden öğrenmek çok zordur. ABD Olimpik takımı kesin kurallar kullanarak spor dışında buluşurlar. Erkek kızak yarışları iki formatta olur; İki erkek ve dört erkek. Kadınlarda ise genel olarak iki kadın format kullanılmaktadır.

Amatörler için

Her iki Amerikan kızak yarışı parkuru da seyircilere bu heyecana ortak olabilme şansı sunar. Belli bir ücret ile ziyaretçiler profesyonel bir sürücü ile sürüşe çıkabilir. Utah Olimpik Parkı size Olimpik takım antrenörlerinin ışığında kızak sürmeyi öğretmeyi vaad etmektedir.

Yarış

Her kızak sürücü ve frenciden oluşan bir takıma sahiptir. Dört kişilik yarışlarda takım iki adet de iticiye sahiptir. Yarış başladığı zaman bütün takım 50 metre boyunca kızağı itebildikleri kadar hızlı iterler ve sonra kızağın içine atlarlar. Kızağın ucuna halkalar takılmış ipleri vardır ve bu iplerle sürücü parmakları vasıtası ile kızağı yönlendirir. Kızak sürücüsü her dönüş için gereken hızı yakalamalıdır ve kızağı yavaşlatacak arkadan kayma ve kazalara yol açabilecek kafadan kayma gibi kontrol eksikliklerine dikkat göstermelidir. Yarış sonuç kısmında frenci yola metal bir diş bırakan fren kolunu sıkıca çeker. Yarıştaki her kızak dört tur attıktan sonra süreleri toplanır.

Sporcu Alımı

Çokca kızak yarışçısının başka sporlarda geçmişi vardır ama çoğunda bu kış sporu değildir. Hıza olan ihtiyaç, güç ve atlama becerilerine olan ihtiyaç ile birleşince kızak sporuna olan sporcu alımlarının sayısı düşük kalmaktadır. Sporcular CV’lerini ABD Kızak Topluluğuna gönderebilirler. Eğer onaylanırsa sporcular depar atma, atlama ve top atma testlerini geçmelidirler.

Parkurlar

The Federation Internationale de Bobsleigh et de Tobogganing veyahut FIBT, bu sporun omurunu oluşturur. Dünya içinde FIBT’in onayladığı yalnızca 14 parkur vardır. Kuzey Amerika’da dört, ABD’de iki ve Kanada’da iki adet parkur vardır. Her parkur eskiden kış olimpiyatları yapılmış olan yerdedir: Calgary; Vancouver (Whistler); Salt Lake City; ve Lake Placid. Parkurlar uzunluk ve viraj tasarımı olarak değişiklik göstermektedir.