Sıkça Sorulan Sorular

SSS
Kayak sporunda kaç farklı kategori vardır?
Kayak sporunda müsabakalar 5 ana kategoride yapılır.
Bu kategoriler şöyledir: Alp disiplini, kuzey disiplini, biatlon, snowboard ve serbest stil kayak.
Sporcular hangi kıyafetleri giyer?
Sporcular kayağın kategorisine göre farklı özelliklerde kıyafetler kullanır. Fakat kıyafetlerin ortak özelliği hafif, soğuktan koruyan, terlemeyi önleyen ve koruyucu özellikli olmalarıdır. Kask, eldiven, çene koruyucusu, kayak branşına uygun kayak aparatları ve gözlük kayak sporcularının vazgeçilmezidir.
Kayağın ne gibi faydaları vardır?
Kayak; kişinin esneklik, dayanıklılık ve çabukluk becerilerini artıran bir spor dalıdır. Doğada yapılmasından dolayı ise insana özgürlük hissi verir.
Kayağa ideal başlama yaşı kaçtır?
3 yaş kayağa başlamak için en uygun yaştır.
Kayak yapmak için özel bir fiziksel uygunluk gerekir mi?
Kayak sporundaki alt dalların özelliklerine göre her yarışma için kendine özgü fiziksel gereklilikler olsa da bütün bu dallarda mücadele edecek olan sporcuların dengeli, kuvvetli ve özgüvenli olması gerekir.
Kayağa ilgi duyanlar nasıl bir yol izlemeli ve başlamalıdır?
Kayak sporu ile ilgilenmek isteyenler, bu sporun yapılabildiği il ve ilçelerdeki Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüklerine, spor kulüplerine başvurarak profesyonel hocalardan eğitim alma fırsatı yakalayabilirler.
Kayağın resmi anlamda bağlı olduğu kuruluşlar nerelerdir?
Ülkemizde Türkiye Kayak Federasyonu’na bağlı faaliyet gösteren branş, uluslararası arenada Uluslararası Kayak Federasyonu’na (FIS) bağlı faaliyetlerini sürdürür.
Kayak nasıl bir tarihî gelişim gösterdi?
Kayak sporuyla ilgili en eski bulgulara Rusya, Finlandiya, Norveç ve İsveç’te rastlanmıştır. 1924’te Uluslararası Kayak Federasyonu’nun kurulmasıyla resmi bir yapıya kavuşan branş, tarihimizde Orta Asya Türklerine kadar uzanmaktadır. İlk olarak 1935 yılında federasyon çatısı altına girmiş ve günden güne gelişim göstermiştir.

TÜRKİYE KAYAK FEDERASYONU ETKİNLİK SPONSORLARI