13 Kasım 2017

Başkanımız Erol Yarar, Barış Ertül’ün Konuğu Oldu
Yarar: Olimpiyatları Alma Olasılığımız Çok Yüksek

Radyospor ve S Sports'un ortak canlı yayınında bu sabah sporseverlerle buluşan Sabah Sporu'nda haftanın ilk gün yayın konuğu Türkiye Kayak Federasyonu(TKF) Başkanı Mehmet Erol Yarar oldu. Selçuk Aytekin'in sunduğu programda Radyospor Genel Yayın yönetmeni Barış Ertül'ün sorularını yanıtlayan Yarar, dünyadaki kayak endüstrisi ve otoritelerinin, kış turizmi açısından gelişme planları yapan Türkiye’yi büyük bir heyecanla izlerdiklerini ve desteklediklerini söyledi.

Programda olimpiyat hedeflerinden kulüp yapısına kadar pek çok konuda spor severleri bilgilendiren TKF Başkanı Erol Yarar, “Türkiye’de federasyonların büyüklüğünü bütçe olarak değerlendirmemek lazım. Sporu olimpik sporlar olarak görmek lazım. Spor Bakanlığında 60 kadar federasyon var. Bunların 28 tanesi olimpik branşlar diye ayrılıyor. Bunlar özel önemi olan sporlar. Bu olimpik 28 federasyon içerisinde, temsil ettiği sporcu sayısı ve madalya itibariyle en büyük federasyon Türkiye Kayak Federasyonu. Olimpiyatlarda kaç kategoride temsil ediliyorsanız, federasyonlar içerisinde o kadar yüksek bütçe almanız lazım. Atletizm Türkiye’de en büyük bütçeyi alan federasyonlardan birisidir. Ama bizim federasyonumuz temsil ettiği branş bazında atletizmin üzerindedir” dedi.

Kış olimpiyatlarına ABD, Almanya gibi ülkelerin 220 sporcu ile katıldığını ancak Türkiye’nin sadece 4 sporcu ile katıldığını anlatan Yarar, “İşte biz bunu değiştirmek için küçük yaştan çocukları alıp kayak sporunu öğretip, kaliteli yarışçılar yetiştireceğiz. Biz devşirme sporcu istemiyoruz. Biz alt yapıya yani Türk gençlerine yatırım yapmak istiyoruz. Sadece Naim Süleymanoğlu gibi, sporcuya katkıda bulunabilecek, örnek olabilecek sporcu olduğunda alıp aşılama yapıyoruz. Kalkıpta Galatasaray gibi bütün sporcuları yurtdışından getirip yabancı sporcuyla çıkarsan büyük eleştiri alırsınız. Ama Hagi gibi bir sporcu getirip, aşılama yaparak bütün takımı iyileştirip UEFA Kupası alacak konuma getirmek ayrıdır. Onun için biz strateji olarak rol model olabilecek sporcu olursa getiriyor ve aşılama yapıyoruz. Onun dışında devşirme sporcuya biz de karşıyız. Önemli olanın alt yapı olduğuna inanıyoruz. Kayak Akademisi’nin açılmasındaki ana gaye budur. Kayak sporunun erişilebilir olması. Şehirlerde yapılabilir olması. Çünkü sadece kış ayıyla kısıtlı bir spor yapıyorsunuz. Bugün hiçbir sporda böyle bir özellik yok. Yüzmeyi havuzda öğrenebilirsiniz. Denize gitmenize gerek yok. Zaten yarışçılar da denizden değil havuzdan çıkıyor. Onun için kayak sporunu şehire getiremezsek, halkla özdeşleştiremezsek biz alt yapımızı güçlendiremeyiz. Milyonlarca kişi bu spordan mahrum kalır ve sadece kış ayı gibi kısıtlı bir zamanda yüzlerce kilometre giderek insanları bu spora kazandıramazsınız. Önce öğretirsiniz sonra da dağa gitmesini sağlarsınız” diye konuştu.

12 yılda 4 milyon kayakçı hedeflerinin olduğunu ve bunun Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 5’ini oluşturduğunu anlatan Yarar, uluslararası istatistiklerde Almanya ve Amerika’da nüfusun yüzde 5’inin, Fransa’da ise yüzde 12-13’ünün kayak sporunu bildiğini ve sürekli yaptığını gösterdiğini vurguladı. İşin ekonomisini oluşturmadan sporcusunun oluşturulamayacağını dile getiren Yarar, “Bizim hedeflerimiz birbirine çok bağlı. Mesela Kayak Federasyonu’nu 12 yılda kendi ayağının üzerinde durur hale getirmek istiyoruz. Özerk bir federasyon haline getirmek istiyoruz. Bunun için sponsor kitlesi, gelirler oluşturmamız lazım. Yani sporun bir ekonomi olduğunun farkına varmazsak dünyada ülkelerin bu ekonomik alt  yapıyı oluşturmadan işe girerlerse buna sürekli su taşımak zorunluluğu doğacak. Bizim önce akan bir nehir oluşturmamız lazım ve bu nehrin debisini de yüksek tutmak lazım. Oraya bir baraj yapıp oradan bir enerji elde edebilmek için. Sporda bir nehir oluşturmanız lazım. Bunun içinde bu sporu yapanların sayısını arttırmak gerekiyor ki sponsorlar bu kitleye ilgi duysunlar ve bu ekonomiden elde edilecek gelirle atletik yapı desteklensin. Onun için biz kayak akademisini kurarken bütün bu faktörleri bir araya getirerek düşündük. Türkiye’de yaklaşık 100 bin kişi kayak sporu ile ilgileniyor. Bunların kimisi Uludağ’a, Erzurum, Kayseri’ye giderken kimisi de Bulgaristan’a gidiyor. Dünyanın çeşitli yerlerine giderek kayak yapıyorlar ve bunu yaparken de çok yüksek bedeller ödüyorlar. Yani bu sporu yaparken ucuza mal etmiyorlar. Bir kere Türkiye’nin yüzde 60’ı dağlık olan bir ülke olmasına rağmen 3.5 yıl önce bu göreve geldiğimde dağların bir envanteri yok ve bununla ilgili ekonomi oluşturulamamış. Zamanın bakanı Nabi Avcı ile görüşüp Fransızların hazırladığı modeli önerdim kendilerine. 8 yılda dünyanın en iyilerine girmesi sağlanmış. Ben de bu modeli önerdim ve envanter çıkartma çalışması başlatıldı” dedi.

Bu zamana kadar kurulmuş kayak tesislerinin yüzde 60’ının yanlış yerlere kurulduğunu tespit ettiklerinin altını çizen Erol Yarar, “En iyi dediğimiz yerlerdeki tesisler bile yanlış planlanmış. Türkiye’de arzu edilmeyen böyle bir manzara var. Yanlış yerlere yanlış yatırım olunca devlette bakmışki  yaptığımız yerden karşılığını alamıyoruz. O zaman biz buna niye sürekli yatırım yapalım diye düşünmüşler. Türkiye’de ilk defa bütün dağların envanterini biz çıkartıyoruz. 1 senedir bu proje üzerinde çalışıyoruz. Birinci adımı 22 Aralık’ta bitecek. İkinci admı ise önümüzdeki sene yaz sonunda tamamlayacağız. Şimdiye kadar Türkiye’nin dağlarında 10 bin kilometre yol gittik 7-8 kilometre daha gideceğiz. Şunu ön tespit olarak söyleyebilirim, çalıştığımız yabancıların tespiti şu: Türkiyede öyle yerler bulduk ki dünyada bir numara olursunuz dediler. Türkiye’nin dağ potansiyeli, el değmemiş olması, doğasını görünce şok oldular. Dünyanın en büyük kayak merkezlerinin iki katı büyüklüğünde kayak merkezi yapılacak yerler bulduk. Onların çok önüne geçecek durumdayız. 30 yıl önceki kurulan tesisler bizim yeni kuracağımız tesislerin yanında eski kalacak ve biz 1-0 önde başlayacağız. İşte bu yüzden kış turizmi için iyi bir teşvik planı uygulamalıyız. 2026 kış olimpiyatlarını alma olasılığımız çok yüksek. Türkiye, Avrupa da ve dünyada çok büyük heyecan oluşturuyor. Çünkü çok yeni bir pazar. Çin gibi bir ülkeden sonra Avrupalı endüstri sahipleri, otoriteler ve FIS Başkanın düşüncesi şu yönde; Dünyada kış turizminin gelişeceği 2 ülke var. Bir tanesi Çin diğeri de Türkiye. Ama bizim için Türkiye daha önemli çünkü Avrupa’ya yakın ve ulaşım kolay. Zaten 35-40 milyon turist geliyor. Kış turizmine hayli hayli gelir. Bu yüzden Türkiye'deki 100 bin kayakçı sayısını, 4 milyona ulaştırmamız lazım. Bunun için çok önemli çalışmalar  yapıyoruz. Bunlardan biri de Kayak Akademisi kurduk. Eğer kayağı şehire getirmeseydik 4 milyonu bir kenara koyun 40 bin kişi bile yapamazdık. 50 yıllık kayak mazisinde 100 bin kişi ilgi duymuş. 4 milyon hayal olurdu. Biz de dağı şehre getirdik. Kayak Akademisi'nin ilkini açtık. Bunu 20'ye çıkaracağız. Sadece 5'i İstanbul'da olacak. Bu işi doğunun  kalkınması olarak da görmemiz lazım. Türkiye'nin pek çok yerinde olacağız. Kayağı şehire indirdik. İngiltere'de tepe yok ama kayakta önemli isimleri var. Çünkü böyle yaptılar. Biz de akademi de çocuklarımızı eğlendirerek kayağı öğretiyoruz. Burada 3 yaşından itibaren eğitim verilebiliyor. Onlar oyun oynadıklarını sanıyor ama aslında kayak öğreniyorlar” diye konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın kulüplere bir standart getirmek ve çanta kulüpçülüğünden kurtarmak için yönetmelik çalışmalarının devam ettiğini anlatan Yarar, dağda kayak yapanların güvenliğinin arttırılması için de dağ polisi kavramının da getirilmeye çalışıldığını belirtti. Dağ polisi kavramının pistte kayak bilmeyenlerin seviyesine uygun olmayan pistlerde kaymasının önüne geçilecek bir çalışma olduğunu söyleyen Erol Yarar, çalışma tamamlandığında kayakçıların seviyesine uygun yerler dışında kayamayacağını söyledi.

Başkanlığa geliş sürecini de ayrıntılı anlatan Yarar, seçimlere 26 gün kala aday olduğunu ve 3 oy farkla başkan olduğunun altını çizen Yarar, “Beni seçenler içinde bir kişiyi dahi tanımıyordum. Yani oyu olmayan bir başkan adayıydım. Sonra bana dediler ki 6 ay sonra seni başkanlıktan devirirler. Şaşırdım. Nasıl olur böyle birşey diye. Meğer yönetmelikte delegelerin yüzde 40’ı imza toplayıp mali kurulda beni düşürebiliyorlarmış. Bu konuyu merak edip araştırdım. Meğersem çanta kulüpler varmış. Kulüp adı var ama bina yok. Gönderdiğimiz malzemeler evlerinin çatı katında. Kayıt yok, defter yok. Sırf oy kullanmak için kurulmuş plaka kulüpler. Çalışan birkaç kulübü tenzih ediyorum. Ama maalesef Türkiye’de böyle bir paradoks var. Benim yönetim kurulumun yüzde 60’ı istifa etti. Meğerse benim başkan olmamı isteyenlerin bir kısmı da bu çanta kulüplerin temsilcileriymiş. Bir öncekiler yedi biz gelelim biz yiyelim diyorlarmış. Ben bunlara prensipleri anlatıp bunları uygulayacağız diyince bunların imkanlarını kestim ben. Bu sefer tehdit ettiler beni. Benim karşıma geçtiler. Benim muhalefetimle bir araya geldiler. Genel kurula gidildi. Hatta mahkemelik olduk. Kavga çıktı ve büyük olaylar oldu genel kurulda. Ama allah yardım etti. Bakanlıkta devreye girdi. Hukuksuzlukları ortadan kaldırıdılar ve mali kurulda içimizdeki ve dışımızdaki muhalefetin oyları bizim oylarımızın 4’de 1’imizi bulamadı. Bu seferde döndük içeride büyük bir temizlik yapmak zorunda kaldık. Ben onun için 3.5 yıldır başkanlık yapamıyorum. 1.5 senedir Kayak Federasyonu Başkanlığı yapabiliyorum. 2 sene bu işi temizlemekle uğraştım” dedi.

Programa telefonla bağlanan Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı ise şunları söyledi: "Erzurum'un  2026 adaylığı için süreç başladı. Konu gündem oldu. Spor Bakanımız Osman Aşkın Bak, gerekli desteği vereceğini açıkladı. Değerli Cumhurbaşkanımız ile de 2026 Kış Olimpiyatları için konuştum. Çok ilgi gösterdi, destek verdi. Şubat'ta tesisleri gezmemiz konusunda organizasyonlar yapacağız.”

Barış Ertül de kayak sporu ve sporun gençler üstündeki etkisine dair dikkat çekici teşhislerde bulundu. Barış Ertül, "Sayın Saadettin Saran sporun tam içinde birisi. Ve diyor ki 'Biz spordan kazandık, sporla vermemiz lazım' Açtığı spor salonların tamamı doğu ve güneydoğuda... Terörle mücadele sporla olur. Kayak Federasyonu'nu  kutluyorum. Onlar da yapsın onları da buraya davet edip konuşalım" dedi.


FOTOĞRAF GALERİSİ

VİDEO GALERİSİ

İLGİLİ HABERLER

Bu haber ile ilgili bir haber bulunamadı.

TÜRKİYE KAYAK FEDERASYONU ETKİNLİK SPONSORLARI